Muutoksia aloittavan yrittäjän neuvontapalveluihin

Tampereen seudun työllisyysalue on järjestämässä aloittavan yrittäjän neuvontapalveluita uuden palvelumallin mukaisesti.


Tammi-helmikuussa 2026 aloittavan yrittäjän neuvontapalvelut toteutetaan väliaikaisella sopimuksella, kunnes uusi palvelumalli otetaan käyttöön.
Orivedellä toteutettu lähineuvonta päättyy, ja Tampereen kaupunkiseudun kaikkien kuntien neuvonta tapahtuu keskitetysti Ensimetrin tiloissa Technopoliksessa Tampereella, osoitteessa Kalevantie 2.

Mitä tämä tarkoittaa käytännössä?

  • Uusyrityskeskus Ensimetrin yrittäjyysneuvonta on saatavilla kaupunkiseudun kuntien asukkaille, joilla on mahdollisuus enintään kolmeen neuvontakertaa.
  • 19.12.2025 alkaen neuvonta toteutetaan etänä tai paikan päällä Ensimetrin tiloissa Tampereella (Kalevantie 2, Technopolis).
  • 2.1.2026 alkaen Tampereen kaupunkiseudun kuntien asiakkaat valitsevat verkkoajanvarauksessa toimipisteeksi “Tampereen työllisyysalueen” ja sen jälkeen etäneuvonnan tai neuvonnan paikan päällä Kalevantie 2:ssa.

Palaa uutislistaukseen