Luento – Pirkanmaan kiehtovia muinaiskohteita
Luennot, kurssit ja koulutukset
Pirkanmaan seudulla on asunut kivikaudelta lähtien ihmisiä, jotka ovat jättäneet maisemaan edelleen näkyviä jälkiä. Luennolla tutustutaan arkeologi Ilari Aallon johdolla kiehtoviin muinaiskohteisiin, kuten Kangasalan Sarsan laajaan kivikautiseen asuinpaikkaan, Vanajaveden ympäristön rikkaaseen rautakauteen ja Valkeakosken Rapolan ja Kuhmoisten Päijälän linnavuoriin.
Ilari Aalto on keskiaikaan erikoistunut raisiolainen arkeologi ja palkittu tietokirjailija, jolta on ilmestynyt muun muassa teokset Matkaopas keskiajan Suomeen ja Vuosi keskiajan Suomessa.
Luento toteutetaan yhteistyössä Oriveden kirjaston kanssa.
Oriveden seudun kansalaisopiston yleisluennot ovat kaikille avoimia, maksuttomia yleisötilaisuuksia. Luennoille ei tarvitse ilmoittautua ennakkoon, mutta ilmoittautumalla ja yhteystietosi jättämällä saat tiedon, mikäli sinua kiinnostavan tilaisuuden ohjelmaan tulee muutoksia.
