Uusien varhaiskasvatuspaikkojen haku 1.8.2025 alkavaksi toimintavuodeksi

Varhaiskasvatuspaikkaa voi hakea läpi vuoden, mutta viimeistään neljä kuukautta ennen varhaiskasvatuspaikan tarvetta. Äkillisessä tilanteessa varhaiskasvatuspaikkaa voi hakea kahta viikkoa ennen toivottua aloitusajankohtaa.

Varhaiskasvatukseen voi hakea läpi vuoden. Hakemus varhaiskasvatukseen on jätettävä viimeistään neljä kuukautta ennen toivottua alkamispäivää.

Jos varhaiskasvatuspaikan tarve johtuu äkillisestä työllistymisestä uuteen työpaikkaan tai äkillisestä opiskelujen alkamisesta, on varhaiskasvatuspaikkaa haettava viimeistään kaksi viikkoa ennen kuin tarve alkaa.

Kunnallista varhaiskasvatuspaikkaa haetaan eVakan kautta. Hakuohjeet täällä: Varhaiskasvatus­paikan hakeminen ja asiakasmaksut | Orivesi

Yksityiseen varhaiskasvatukseen voi hakea läpi vuoden ottamalla yhteyttä suoraan yksityisiin palveluntuottajiin.

Tiedot Orivedellä toimivista kaupungin hyväksymistä yksityisistä palveluntuottajista löytyvät verkkosivuiltamme: Yksityinen varhaiskasvatus | Orivesi

Lisätiedot:

Varhaiskasvatuspäällikkö Sari Koivisto p. 050 552 6246

Palaa uutislistaukseen