Oi mikä onni on pistäytyä Onninpolulla, luontoelämyksiä aivan Oriveden keskustassa


Kirkkolahden virkistysalue sijaitsee Oriveden keskustan tuntumassa. Kirkkolahtea kiertää valaistu luonto- ja patikkareitti, Onninpolku. Reitin lähtöpiste on Kirkkolahden uimarannalla, Säästäjientien ja Kirkkolahdentien risteyskohdasta rantaan päin vievän tien ala-osassa. Lähtöpisteessä on parkkitilaa autoille sekä kesällä avoinna olevat pukutilat ja wc.

Onninpolun pituus on noin 2,5 km. Matkan varrella on pitkospuut, uimapaikkoja, levähdyspaikkoja sekä kuntoiluvälineitä. Maisema on kaunis kaikkina vuodenaikoina. Reitti on helppokulkuinen ja hiekkapäällysteinen ja sopii kaikenkuntoisille.

Myös talvisin Kirkkolahden alue on hieno lähiliikuntapaikka. Kirkkolahden jäällä on yksityisin voimin ylläpidetty, noin kahden kilometrin mittainen retkiluistelurata. Kaupunki vetää jäälle perinteisen tyylin hiihtoladut, joille pääsee Pehulan peltohiihtoreittejä pitkin. Kirkkolahden uimarannalla pääsee myös talvisin uimaan avannossa.

Oriveden liikuntapaikat ja kartat:

Onninpolun pitkospuut.
Onninpolun erikoisuus on viehättävä pitkospuureitti, joka poikkeaa varsinaiselta reitiltä aivan rannan tuntumaan. Alueella pesii runsaasti lintuja. Kuva: Jani Taipale
Dronekuvaa Onninpolun vehreästä ympäristöstä, kävelyreitistä ja Kirkkolahdesta.
Onninpolkua pitkin pääsee lähes koko Kirkkolahden ympäri. Reitti on valaistu. Kuva: Jukka Kuvaja
Mies heittämässä frisbeekiekkoa koriin Kirkkolahden frisbeepuistossa.
Kirkkolahdella, Onninpolun varrella, on myös Kirkkolahden frisbeepuisto. Kuva: Jenni Koponen
Kirkkolahden ympäristöä ilmakuvassa.
Kirkkolahti sijoittuu aivan keskustan kupeeseen. Kuva: Jussi Valkeajoki
Onninpolun ja Kirkkolahden rantamaisemaa.
Oleskelualue Kirkkolahden uimarannan tuntumassa. Kuva: Jukka Kuvaja
Onninpolun ja Kirkkolahden rantamaisemaa.
Kirkkolahden rantamaisemaa. Kuva: Jani Taipale
Kirkkolahden beachvolley-kenttä.
Beachvolley-kenttä Kirkkolahdella. Kuva: Jukka Kuvaja
Onninpolun liikuntapuisto.
Onninpolun varrella on liikuntapuisto ja muita liikuntavälineitä. Kuva: Jukka Kuvaja
Huvimaja Onninpolun varrella.
Reippailun ohella voit levähtää huvimajassa. Kuva: Jukka Kuvaja
Onninpolun silta.
Onninpolulla on joen ylittävä viehättävä silta. Kuva: Jukka Kuvaja
Onninpolun kyltti.
Tervetuloa lenkkeilemään, oleilemaan ja virkistymään! Kuva: Jani Taipale
Takaisin kohdekorttilistaukseen